Mať v poriadku lymfatický systém je základom dobrej imunity. Ako to možno dosiahnuť?
V lymfatickom systéme sa ľahko usadzujú minerály, ktoré nie sú vlastné živému organizmu, bielkoviny, škroby či tuky. Hromadenie lymfatickej tekutiny v systéme tak v sieti kapilár ako i v nespočetných uzlinách lymfy je živnou pôdou pre rast choroboplodných mikroorganizmov, ktoré spôsobujú ochorenie väzivového tkaniva, kĺbov, kostí i samotných lymfatických uzlín. Najzávažnejším ochorením lymfy je Hodgkinov lymfóm, malígny lymforganulón, za ktorým je zhubné bujnenie lymfatického tkaniva a najčastejšie vzniká z lymfómov. Vzácnym príznakom môže byť uzlovitý infiltrát v štítnej žľaze.
Čo môžete sami urobiť v rámci prevencie a podpory liečenia?
- Pite denne 2 – 3 poháre s jablkovým octom (1 – 2 kávové lyžičky jablkového octu na jeden pohár teplej vody s medom). Jeden krát denne kvapnite do nápoja 1 kvapku Lugoldového roztoku bez glycerínu.
- Pripravte si nálev z Chrenu dedinského s vodou v pomere 1:1. Užívajte jednu čajovú lyžičku nálevu tri krát denne pred jedlom v dĺžke 10 dní. Nálev je vhodný i na obklady, ktoré si prikladajte na oblasť zväčšených lymfatických uzlín.
- Pripravte si nálev z pamajoránu: jednu polievkovú lyžicu vňate zalejte 200 ml vriacej vody a nechajte cez noc lúhovať v termoske. Pite po 50 – 100 ml tri krát denne pred jedlom v trvaní 21 dní. Potom na 7 dní liečebnú kúru prerušte a znovu pokračujte v liečení rovnakým spôsobom.
- Urobte si nálev z gaštanovníka: 3 polievkové lyžice kvetov zalejte 600 ml vriacou vodou a nechajte lúhovať počas noci v termoske. Nálev sa poje v malých dúškoch počas celého dňa.
- Výborné sú i kúpele z listov orechu vlašského, pagaštanu a z dubových listov alebo dubovej kôry. Kúpeľ si pripravte z 1 kg listov a tie varte 45 minút, odvar vlejte do vane s teplotou vody 37 – 38°C, optimálne by kúpeľ mal trvať 10 – 15 minút.
- Problematické partie lymfatických uzlín si môžete namazať jódovou masťou alebo tenkou vrstvou ichtyolovej masti a natreté miesta tepelne izolujte.
- Môžete si urobiť placky z kukuričnej či žitnej múky, medu a rastlinného oleja. Prikladajte ich na postihnuté miesta zdurených uzlín tak dlho, kým nezmiznú.
Vynikajúcim liečebným a očistným prostriedkom je nátržník bahenný. Naplňte do 1/3 litrovú nádobu rozdrveným podzemkom a vňaťou nátržníka, zalejte po okraj vriacou vodou a nádobu zatvorte. Nechajte nálev lúhovať 14 dní, potom užívajte 1 kávovú lyžičku 3 – 4x denne pred jedlom (pri zanedbanom ochorení 1 polievkovú lyžicu každé 2 hodiny). Keď nálev vypijete, zalejte byliny vriacou vodou až po okraj fľaše a nechajte v inej nádobe povariť 20 minút. Pite ako čaj. Je nevyhnutné absolvovať tri tieto liečebné kúry, t.j. musíte vypiť 3 litrové fľaše, potom na 20 – 30 dní kúru prerušte a v nevyhnutnom prípade kúru zopakujte. Tento recept je účinný proti 40-tim vážnejším chorobám.
Uložené soli pomáha vylučovať liehová tinktúra z nátržníka bahenného. Pomer je rovnaký, len namiesto vody sa používa vodka, celé sa lúhuje 21 dní. Užívajte 25 kvapiek na 50 ml vody 3x denne pred jedlom.
Jedinečný recept na očistu a liečenie celého lymfatického systému – nádorov lymfatických uzlín, mononukleózy, zhubného lymforganulómu, pri náchylnosti či vrodenej dispozícii k podobným ochoreniam:
Pomeľte 1 kg ihličia z jedle a ½ kg koreňa malinovníka zozbieraného na jar alebo jeseň, uložte to striedavo vo vrstvách do sklenenej nádoby a pridajte med. Na 1,5 kg zmesi potrebujete 0,5 kg medu a 200 ml vriacej vody. Všetko nechajte lúhovať 24 hodín, potom 8 hodín temperujte vo vodnom kúpeli a nechajte ešte 2 dni odstáť. Šťavu zlejte a získate veľmi aromatický nápoj. Pre deti do 14 rokov dávkujte 1 kávovú lyžičku 5x denne, dospelí – 1 polievkovú lyžicu 5x denne pred jedlom. Liečebná kúra trvá 12 dní, potom urobte 10 dňovú prestávku a znova kúru zopakujte. Týmto spôsobom pokračujte až do úplného vyzdravenia.
Výborne pomáha i čaj z Vŕbovky úzkolistej, z ktorej používajte listy a kvety. Vrchovatú kopcovitú lyžicu zalejte 0,5 litrom vody, nechajte cez noc lúhovať v termoske, pite počas dňa po 100 ml 5x denne pred jedlom. Čaj je skvelej chuti a je výbornou prevenciou proti rôznym druhom onkologických, žalúdočných a nervových ochorení.
Do stravy častejšie pridávajte šaláty z morskej riasy Chaluhy alebo užívajte 1 – 3x denne pol kávovej lyžičky mletej Chaluhy a zapite pohárom vody.
Zimozeleň menší veľmi účinne pôsobí pri akútnej leukémii, lymfogranulomatóze, impotencii, lymfatickej leukémii a pod. Jednu kávovú lyžičku sušených listov zalejte 200 ml vriacej vody a počas noci nechajte lúhovať v termoske. Užívajte jednu polievkovú lyžicu 3x denne pred jedlom. Liehový extrakt si spravíte z 50g vňate a kvetu zalejete 0,5 l vodky a lúhujete 10 dní na tmavom mieste. Užívajte 5 – 7 kvapiek ráno a večer pred jedlom, zapíjajte vodou. V ťažkých prípadoch môžete dávkovanie zvýšiť až na 100 kvapiek, každý deň pridávajte 5 kvapiek.
Veľké uzliny sa liečia pomocou obkladov zo zmesi pečenej cibule a ichtyolovej masti v pomere 3:1. Obklady sa musia meniť každých 12 hodín.
Liečitelia radi odporúčajú nasledovný recept: 2/3 pohára pupeňov gaštanov, ½ pohára vtáčej jarabiny, 1 polievková lyžica pupeňov topoľa čierneho a po jednej polievkovej lyžici pupeňov brezy a arniky horskej. Všetko zomeľte, zalejte litrom vodky a nechajte 21 dní lúhovať. Užívajte 3x denne 30 minút pred jedlom. Začnite s 10 kvapkami a každý deň dávku zvyšujte o 1 kvapku až dosiahnete 20 kvapiek dávky. Liečebná kúra trvá mesiac, nasleduje 10 dňová pauza a potom ešte kúru dva krát zopakujte.
Na uzliny si môžete prikladať nasledovné náplasti:
– 90g čerstvej bravčovej masti zmiešajte s 30g gáfru a nechajte odstáť 24 hodín,
– 2g síry, 5g prášku chloridu amonného, 50g brezového terpentínu (borovice) a trochu múky na vytvorenie pasty.
Liečenie podľa bulharského liečiteľa
Pri Hodgkinovej chorobe užívajte ráno, na obed a večer pol hodiny pred jedlom 1 polievkovú lyžicu sirupu pripraveného z aloe liečivej alebo 1 kávovú lyžičku zmesi z 1 kg medu a 250g borovicovej pryskirice. Zložky varte vo vodnom kúpeli 10 minút, nechajte vychladnúť a prelejte do skla. Uzatvorte a odložte do chladu a temna, pred použitím ohrejte na pare.
Po užití liečiva musíte vypiť do 20 minút 1/3 odvaru nasledovnej zmesi: vňat mäty s kvetmi, medovka, tymian, túžobník, vŕbovka, slez lesný,palina, stavikrv, ďatelina, bukvica, repík, morušové listy, orešák, nechtík kvet, hloh kvet, lišajník islandský, ľubovník, sladké drievko a brezové pupene. Hmotnost bylín je v rovnakom pomere. Dve polievkové lyžice sušenej zmesi bylín zalejte 0,5 l vriacej vody, varte 15 minút na miernom ohni a sceďte po ochladení na izbovú teplotu. Odkladajte do temna a chladu maximálne 3 dni.
Diéta sa dodržuje rovnaká ako pri rakovine žalúdka. Ak pacient trpí zhubnou anémiou, musí 30 dní po sebe každé ráno pred prvým jedlom vypiť 200 ml svetlého slabého piva, do ktorého večer vloží 30 – 40g potravinového droždia. Ráno sa nápoj rozmieša a pridá 1 kávová lyžička pivných kvasníc, trochu mletých šípok a semien žihľavy. Za 30 minút nasleduje druhé ľahké jedlo, po ktorom je najvhodnejší pohár ovseného mlieka (2 polievkové lyžice ovsa varte v 400 ml vody kým ovos nenapučí. Odvar preceďte, ovos vyžmýkajte, pridajte 1 žĺtok, 1 polievkovú lyžicu drvených sladkých mandlí, 1 PL orechov, po 2 kávové lyžičky medu a mletých šípok. Pred obedom a večerou je potrebné zjesť 1 – 2 pečené cibule bez cukru alebo tanier šalátu z čerstvej červenej cibule, petržlenu, zeleru, mrkvy, repy, jabĺk, kôpru, kapusty dochutenej cesnakom a rastlinným olejom. Po raňajkách, obede a večeri pacient užíva džem zo zmesi čiernej bazy a 1/3 kávovej lyžičky drvených vaječných škrupín, potom vypije 2 – 3 kávové lyžičky chlebového kvasu pripraveného 4 hodiny pred jedlom. Pridáva sa do neho 1 kávová lyžička mletých šípok, trocha ovocnej šťavy a medu.
Ako pitný režim je vhodné piť odvar zo 7 rozdrvených vlašských orechov varených v 1 litri vody 30 minút na miernom plameni. Odvar nechajte vychladnúť a preceďte.
Pri lymfogranulomatóze si pripravte: 300g šťavy z aloe, 700 ml suchého červeného vína, v ktorom sa 2 mesiace lúhovalo 100g brezových pupeňov a 400g medu, v ktorom sa mesiac lúhovalo 100g kvetov nechtíka. Zložky miešajte drevenou lyžicou a nechajte týždeň stáť v tme a chlade. Užívajte 1 polievkovú lyžicu 3x denne 30 minút pred jedlom a túto kúru robte 4x ročne s mesačnou prestávkou.
Vyčistenie uzlín dosiahneme srkaním ľubovníkového oleja. V ústach pomedzi zuby prevaľujte polievkovú lyžicu oleja asi 15 – 20 minút, olej vypľuvnite a ústa vypláchnite teplým mliekom s ľubovníkom. Procedúru robte 3x denne hodinu pred jedlom. Počas liečenia môže dôjsť k zhoršeniu nemoci, ale pokračujte v kúre kým sa stav nezlepší. Pridajte nasledovnú dennú procedúru: hrudník si umyte mydlom a potom natrite liehom oblasť pŕs a podpazušia. Zmiešajte čistú síru s medom v pomere 1:1, pridajte nálev z jerlínu japonského, zakryte teplou látkou, ktorú vopred namočíte do zmesi z 200g octu, 1 l vody a 2 PL soli. Na látku položte hrubší papier a omotajte teplou suchou látkou, zabaľte sa do deky a ležte 2 hodiny. Najskôr budete cítiť chlad a potom teplo, látku musíte po každej kúre vyprať. Po 2 hodinách sa potrite teplým nálevom z ľubovníka, rebríčku, a listov brezy v rovnakom pomere. Vyutierajte sa do sucha a vyhnite sa prievanu. Denne zjedzte jablká, v lete broskyne, marhule, slivky, čerešne, višne a egreše.
Po obede užívajte 50 ml vínneho extraktu: 0,5 l fľašu naplňte kvetmi ľubovníka, jahody, jablone, marhule, túžobníka a nechtíka. Zalejte dobrým suchým červeným vínom, lúhujte 1 mesiac, obsah pravidelne pretrepte, potom sceďte a uchovávajte v chlade a tme. Pripravte si zároveň aj sirup z plodov bazy – umyte ich, vysušte a uložte vo vrstvách s medom do skla. Dobre zatvorte, odložte do tmy a chladu na 4 týždne. Potom plody vytlačte. Zmes vína a sirupu sa pripravuje v pomere 1 liter vínneho extraktu a 400 – 500 ml bazového sirupu.